تحقیق بخارا در ماورانهر

با سلام و خیر مقدم،در این پست توضیحات فایل تحقیق بخارا در ماورانهر قابل رویت می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
تحقیق بخارا در ماورانهر|39019972|mvs|بخارا در ماورانهر, دانلود تحقیق بخارا در ماورانهر, پاورپوینت بخارا در ماورانهر, تحقیق در مورد بخارا در ماورانهر, تحقیق درباره بخارا در ماورانهر, تحقیق راجع به بخارا در ماورانهر, تحقیق آماده بخارا در ماورانهر, پاورپوینت در مورد بخارا در ماورانهر,,,,

دانلود تحقیق با موضوع بخارا در ماورانهر،
در قالب Word و در 305 صفحه قابل ویرایش.


بخشی از متن تحقیق :
واحه ي كهن
«اريستوبوليس رودي را كه از سغديانا مي گذرد پولي تيمتوس ( گرانبها از همه ) مي نامد و اين نام را مقدونيها وضع كرده اند .»
«بخارا از بلاد شرقي قبه ي اسلام است ودر ميان آن نواحي به مثابت مدينة السلام ،‌سواد آن به بياض نور علما و فقها آراسته ،‌و اطراف آن به طرف معالي پيراسته ،‌و از قديم باز در هر قرني مجمع نحارير علماء هر دين آن روزگار بوده است ؛ و اشتقاق بخارا از بخار است كه به لغت مغان مجمع علم باشد و اين لفظ به لغت بت پرستان ايغور وختاي نزديك است كه معابد ايشان كه موضع بتان است بخار گويند و در وقت وضع نام شهر بمجكث بوده است .»جويني مورخ ايراني در حدود سال 1260(657ه ق)، سالها بعد از آنكه مغولها بخارا را فتح وغارت كرده بوده چنين مي نوشت .عصر طلايي شهر سپري شده بود اما بخارا هرگز اهميت خود را حتي تاپايان امپراتوري تزاري در 1918 ميلادي نيز از دست نداد .
آسياي مركزي همواره براي غربيان داراي جاذبه بوده ،‌و شهرهاي سمرقند و بخارا درآن سرزمين واحه ها وبيابانها چون يك جفت گوهر مي درخشيدند .قومي كه در سرزمينهاي پر آب پوشيده از جنگل زيست مي كنند از اعجاب و حقشناسي كساني كه از ريگزارها بهشت كوچكي به وجود آورده اند و زندگيي سپنجي بر قطعه زمين مشروبي ايجاد كرده اند و همواره در برابر طبيعت حالت دفاع به خود گرفته اند ،‌چيزي نمي دانند. زيرا در آسياي مركزي خط فاصل ميان استپ و زمين مزروع همان لب آب حيات بخش است ،‌و واحه ها در نظر اقوام بيابانگر در مقايسه با بيابانهاي نامهربان بايد بهشت جلوه كرده باشد .
مردم آسيا ،‌چنانچه از تحقيقات باستانشناسي برمي آيد،‌در ادوار اوليه ي زندگي خويش ،‌ظاهراً‌ از تپه ها به دره هاي حاصلخيز رودخانه ها سرازير شده اند. در همان تپه ها بود كه آنان زراعت و ساختن خانه و مسكن را آموخته بودند. يكي از اين دره ها در آسياي مركزي دره ي رود زرافشان بود كه از فلات پامير ،‌مشهور به «بام دنيا» ، به سوي ريگزارهاي بيابان قزل قوم جاري مي شود .
در واحه ي كنوني بخارا مساكن متعلق به عصر حجر قديم كشف نشده است .از اين امر نبايد چنين نتيجه گرفت كه اين سرزمين در آن عصر مسكون نبوده است ،‌ بلكه فقط بايد چنين نتيجه گيري كرد كه تا كنون از آن آثاري به دست نيامده است . چون بسياري از لايه هاي مساكن در واحه هاي مشروب و مزروع هموار فراهم آمده اند فقط با حفريات عميق مي توان اميدوار بود كه آثاري از ادوار ما قبل تاريخ به دست آيد. چون در اين ناحيه نيز مثل نقاط ديگر آسياي مركزي ابزاري از عصر حجر قديم كشف شده ،‌بنابراين مي توان پذيرفت كه مساكن باستاني نيز در واحه ي بخارا وجود دارد . وجود اشياء چندي از عصر مفرغ دليل بروجود مساكني از هزاره ي دوم پيش از ميلاد است ‌، اما هنوز پژوهش و كاوش كافي كه تصويري از دوران ماقبل تاريخ بخارا به دست دهد ،‌به عمل نيامده است . بنابراين بايد به تاريخ اخير اين سرزمين اكتفا كنيم و تاريخ قديمتر آن را ره محققين ادوار ما قبل تاريخ واگذاريم .
آسياي مركزي از هنگامي وارد صحنه ي تاريخ گرديد كه كورش كبير امپراطوري پهناور هخامنشي را تأسيس كرد . معهذا نام واحه ي بخارا نه در كتيبه ي بيستون داريوش آمده و نه هرودوت آن را جزء ساتراپ نشينهاي تابع امپراتوري ايران ذكر كرده است . در اوستا ،‌كتاب ديني زرتشتيان ،‌نيز ذكري از ناحيه ي بخارا به ميان نيامده و لذا مي توان چنين فرض كرد كه بخارا در آن زمان جزء ساتراپ نشين سغدايانا ،‌ كه نامش در همه ي مآخذ فوق الذكر آمده ،‌محسوب مي شده است . مورخين دوره ي اسكندر كبير نيزاطلاعاتي دراين باب نمي دهند. تنها مطلبي كه آرين و كوينتوس كورتيوس ذكر كرده اند آن است كه بر ساحل سفلاي رود پولي تيمتوس . يا زرافشان ،‌پيش از آنكه اين رود در ريگزارهاي فرو رود ،‌يا،‌ ظاهراً‌ در دوره اي ،وارد درياچه اي گردد كه بطلميوس درياچه ي آمويه ناميده ،‌مساكن بسياري وجود داشته است . مدارك باستانشناسي نيز ،‌با وجود غير مكفي بودنشان ،‌وجود مجاري آبياري و مساكني را كه مربوط به دوره اي بسيار قديمتر از آمدن اسكندر كبير است در واحه ي بخارا تأييد مي كند ،‌ متأسفانه هيچ گونه مآخذ ادبي مربوط به اين دوره ي پيش به دست ما نرسيده است ...مطالب دیگر:
🔍تحقيق تاريخچه شركت نفت بهران (سهامي عام)🔍تحقیق شركت ماژين صنعت🔍تحقيق توليد آدامس و انواع بيسکويت در شرکت پارس مينو🔍تحقيق ارتقاء فناوري و نوآوري در كارخانه پارس خودرو🔍گزارش كارآموزي شركت ايران خودرو، فرآيند رنگ كاري🔍گزارش كارآموزي حسابداري، شركت توليدي پاكسان🔍تحقيق توليد كائوچوي طبيعي🔍تحقيق فرآيند توليد در سالن‌هاي مونتاژ شرکت ايران خودرو🔍تحقيق تاریخچه سیمان خزر لوشان🔍گزارش كارآموزي حسابداري، شركتهاي توليدي اشي مشي🔍تحقيق بررسي BOM مهندسي و رفع نيازهاي هر قسمت به BOM خاص آن قسمت، شركت ايران خودرو ديزل🔍گزارش كارآموزي در شركت تجهيزات توربو كمپرسور نفت🔍تحقيق تاريخچه شرکت تولید کالا بازرگانی ملورین🔍گزارش كارآموزي شركت پارس مينو🔍تحقيق پيرامون كنسرو سازي🔍تحقيق تاريخچه شركت رهنمون فناوري اطلاعات🔍تحقيق پيرامون شرکت سهامی🔍تحقيق تحليل و بررسي مجتمع نابینایان شهید محبی🔍تحقيق تاريخچه كارخانجات پارس الكتريك🔍تحقيق شركت هاي چندمليتي🔍تحقيق معرفي کلي کارخانجات ريسندگي و بافندگي مشکين دشت🔍تحقيق پيرامون توليد كاشي كف🔍تحقيق مراحل توليد روغن🔍تحقیق اصول كلي ماشين هاي دوار در كارخانجات بزرگ🔍تحقيق آشنايي با توليدات کارخانه پنیر جلگه نیشابور